Kontrollassistenternas Riksförbund, KRF
Arkivinstitution
Arkivinstitution TAM
|
Beståndskod
95
|
Landskod
SE
|
Arkivschema
Enskilda arkiv
|
Registreringsdatum
1970-01-01
|
Giltig fr om
|
Giltig t o m
|
Depåer
|
Kontrollassistenternas Riksförbund, KRF
|
KONTROLLASSISTENTERNAS RIKSFÖRBUND KRF, NR 95
Kontrollassistenternas riksförbund KRF bildades 1936 för assistenter som skötte kontrollen av mejeriprodukter hos bönderna. Föreningen blev inte stor. 1944 hade KRF 648 medlemmar och 1964/65 hade siffran minskat till 340 stycken.
Tankar om en sammanslagning med bl. a SLF och andra föreningar inom jordbruks- och skogsbrukssektorn yppades tidigt. Redan 1938 erbjöd DACO KRF att tillsammans med åtta andra föreningar bilda ett "Lantbrukstjänstemannaföreningarnas Förbund". Förslaget avböjdes emellertid av Skogs- och Lantbrukstjänstemannaförbundet, SLF. Förnyade propåer om sammanslagningar gjordes 1941, 1943 och 1945-48. Men samtliga förslag på ett samgående mellan KRF, SLF, SAL m.fl. föll på grund av olika orsaker.
Det var först 1967/68 som tiden var mogen för ett samgående mellan KRF och SLF och den 1 juli 1968 upphörde KRF som en egen facklig organisation.
Arkivet är av liten omfattning och material från föreningens äldsta tid (1936-1951) saknas helt.
|
Kontrollassistenternas Riksförbund, KRF
Handlingarnas tid
1920--1969
|
Huvudsaklig tid
--
|
Förvaras av regf institution
Okänt
|
Reproduktion tillgänglig
|
|
Anmärkning
|
Kontrollassistenternas Riksförbund, KRF